piątek, 19 kwiecień 2024 10:52

Badania lekarskie i psychologiczne do prawa jazdy

Badania dla kierowców: Co musisz wiedzieć?

Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów wydawane jest zazwyczaj przez lekarzy medycyny pracy. Badanie kierowców ocenia ogólny stan zdrowia, w tym narządy zmysłów, ruchu, oddechowy, sercowo-naczyniowy, oraz układ nerwowy. Badanie obejmuje wywiad lekarski i podstawowe badania. Pacjent musi zabrać ze sobą niezbędne dokumenty, takie jak zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza specjalisty, okulary, lub kartę konsultacji diabetologicznej dla cukrzyków. Orzeczenie jest ważne na maksymalnie 15 lat.

Koszt badań lekarskich niezależnie od kategorii prawa jazdy to 200zł.

Badania dodatkowe

Jeśli lekarz stwierdzi brak przeciwwskazań, wyda stosowne orzeczenie. W niektórych przypadkach może być konieczna dodatkowa konsultacja specjalistyczna. Przykładowo, poważna wada wzroku wymaga konsultacji okulistycznej.

Czy możesz nie otrzymać zaświadczenia?

Kierowca może nie otrzymać zaświadczenia w przypadku poważnych chorób, które uniemożliwiają bezpieczne prowadzenie pojazdu, takich jak choroby serca czy zaburzenia świadomości. Przejście badań nie gwarantuje zawsze uzyskania zaświadczenia.

Badania dla kierowców zawodowych

Badania lekarskie dla kierowców zawodowych są obowiązkowe co 5 lat, a dla osób powyżej 60 roku życia - co 2,5 roku.

Kierowcy zawodowi muszą również przejść badania psychologiczne, które sprawdzają zdolności psychomotoryczne do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Orzeczenie jest ważne przez 5 lat i jest płatne niezależnie od innych badań.

Koszt badań psychologicznych to 150zł.

UMÓW TERMIN BADAŃ PSYCHOLOGICZNYCH W GRUPIE CARGO

Kiedy jeszcze musisz zrealizować badania?

Badania są wymagane również po utracie uprawnień do prowadzenia pojazdów - na przykład na skutek jazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Wtedy konieczne jest skierowanie na badania oraz opinia lekarza i psychologa.