Eco driving – na czym polega, jak go stosować i co daje?

wtorek, 01 październik 2019 10:20

Chyba każdy kierowca i właściciel samochodu chciałby, aby jego pojazd zużywał jak najmniej paliwa. Wielu z nas myśli nie tylko o oszczędnościach finansowych ale także o zmniejszeniu emisji spalin, co czyni jazdę bardziej ekologiczną. W odpowiedzi na te oczekiwania stworzono eco driving, który pozwala osiągnąć obie te korzyści dzięki wykorzystywaniu kilku nieskomplikowanych technik.

Czym jest eco driving?

Eco driving (lub: ecodriving), czyli jazda ekonomiczna/ekologiczna, to płynna i bezpieczna jazda pojazdem mechanicznym, która niesie ze sobą znaczne oszczędności zużycia paliwa i ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Nazwa ta określa również zbiór zasad związanych ze stanem samochodu i sposobem jazdy, czyli zachowaniem kierowcy. Eco driving to także eksploatacja samochodu oraz jego wyposażenia. Ważne jest bowiem czy elementy wyposażenia nie powodują zbyt dużych oporów powietrza, które może zmniejszać korzyści płynące ze stosowania eco drivingu.

Jakie korzyści płyną z eco drivingu?

Umiejętne prowadzenie pojazdów staje się koniecznością, ponieważ portfele kierowców są regularnie obciążane innymi opłatami takimi jak ubezpieczenie OC i AC, przeglądy techniczne, wymiany części itd. Każdy kierowca bardzo chętnie wybrałbysamochód, który pali o 15% mniej niż jego odpowiednik o identycznych parametrach. Dziś każdy z nas otrzymuje możliwość takiego wyboru – i to bez konieczności zmiany pojazdu. Bowiem zastosowanie choćby jednej z zasad eco drivingu pozwala na zauważalne ograniczenie kosztów paliwa i eksploatacji pojazdu a także skrócenie czasu przejazdu.

Jak zacząć go stosować?

Aby zacząć stosować eco driving na co dzień, wystarczy poświęcić chwilę na obejrzenie lub przeczytanie jednego z wielu materiałów powszechnie dostępnych w Internecie. Dzięki temu każdy może zastosować choć jedną zasad o jakich mówi eco driving i polepszyć stan swojego portfela oraz pozytywnie wpłynąć na naturę. Żeby zostać eko kierowcą trzeba podjąć próbę zmiany podejścia do prowadzenia pojazdów. Zasady ekonomicznej jazdy są jasne, jednak aby je wdrożyć potrzeba czasu na osiągnięcie wprawy i dobrych przykładów, które pozwolą uczyć się od najlepszych i uniknąć wielu niepotrzebnych błędów.

Pierwsze kroki w eco drivingu

Najważniejsze jest ruszanie w drogę zaraz po przekręceniu kluczyka. Zdaniem niektórych takie zachowanie źle wpływa na silnik, jednak jest wprost przeciwnie. Nierozgrzany silnik pracujący na postoju na wolnych obrotach szybciej się zużywa, ponieważ nie jest przystosowany do takich warunków. Silnik pojazdu szybciej rozgrzewa się w czasie jazdy, a więc szybciej osiąga optymalne warunki pracy. Drugą, podstawową zasadą eco-drivingu jest odpowiedni dobór i zmiana przełożeń. Zarówno w samochodach z silnikami benzynowymi, jak i w autach z dieslami pierwszy bieg powinien służyć tylko do ruszania z miejsca, po którym następuje wrzucenie dwójki. Kolejne biegi wrzucamy już w zależności od charakterystyki miejsc, po których się poruszamy. Należy pamiętać o redukcji biegu, kiedy chcemy np. wyprzedzić samochód przed nami. Powinno być ono zdecydowane i jak najkrótsze, dzięki czemu zapewnimy sobie bezpieczeństwo i nasza jazda będzie bardziej ekonomiczna. Podczas rozpędzania auta trzeba zdecydowanie wciskać pedał gazu, mniej więcej na trzy czwarte głębokości. Chodzi o to, by zwiększone zapotrzebowanie na paliwo występowało jak najkrócej.

Kto nas nauczy eco drivingu?

Internet jest co prawda najpowszechniejszym źródłem wiedzy, jednak przedstawione w nim informacje często są dopasowane do ogółu odbiorców. Dlatego też zdarza się, że nie sprawdzą się akurat w naszym wypadku. Na tym polu z wiedzą zaczerpniętą z Internetu wygrywają profesjonalne kursy i szkolenia, które pozwolą nam w teorii i praktyce nauczyć się eco drivingu, który potem będziemy mogli stosować na co dzień. Takie kursy i szkolenia są organizowane cyklicznie i oprócz teorii zawierają również praktykę. Po ich ukończeniu otrzymujemy certyfikat potwierdzający umiejętności, co ma korzystny wpływ na naszą atrakcyjność na rynku pracy. Poza tym mamy do dyspozycji magazyny motoryzacyjne, które potrafią w sposób bardzo szczegółowy przedstawić zagadnienie eco drivingu, które zwłaszcza na początku potrafi stworzyć wiele pytań w głowie kierowcy. Istnieją również e-booki poświęcone temu tematowi, które z racji ogólnej dostępności także warto rozważyć.