Jazda na suwak i korytarz życia - nadchodzące zmiany

poniedziałek, 07 październik 2019 11:21

Ministerstwo Infrastruktury już od dłuższego czasu zapowiada obowiązek “jazdy na suwak”, jednak nadal nie wiadomo kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie.

Media społecznościowe obiegła informacja, że “jazda na suwak” ma obowiązywać od 1 października 2019 r. jednak jest to nieprawda. Nowe zasady będą egzekwowane najprawdopodobniej od 1 listopada 2019 r. w związku z ostatnim posiedzeniem obecnego Sejmu, które będzie miało miejsce 15 i 16 października, podczas którego odbędą się trzy czytania dotyczące nowej ustawy.

Jazda na suwak - na czym polega?

Jazda na suwak to metoda, która pomaga rozładować zator, w miejscu zwężenia drogI. Polega na zachowaniu odpowiedniej kolejności przejazdu, kiedy dwa pasy zaczynają łączyć się w jeden. Kierujący poruszający się zanikającym pasem, dojeżdża do samego końca i sygnalizuje zamiar zmiany pasa za pomocą kierunkowskazu. Kierowca jadący pojazdem z możliwością kontynuacji ruchu, dojeżdża do miejsca, w którym sąsiedni pas zanika i ma obowiązek wpuszczenia dokładnie jednego pojazdu z obowiązkiem zachowania odpowiedniej odległości.

Korytarz życia

Przepisy dotyczące korytarzu życia będą obowiązywały prawdopodobnie od 1 stycznia 2020 r.  Nakłada to na kierowców obowiązek zjeżdżania na krawędzie pasa ruchu w razie wypadku, aby umożliwić pojazdom uprzywilejowanym możliwie jak najszybszy przejazd do poszkodowanych.  W przypadku jezdni z dwoma pasami ruchu kierujący jadący lewym pasem są zobowiązani do zjechania jak najbliżej lewej krawędzi, analogicznie postępują kierowcy prawego pasa ruchu - zjeżdżając do prawej krawędzi.

W sytuacji poruszania się na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu poruszający się skrajnym lewym pasem mają obowiązek zjechania jak najbliżej krawędzi lewego pasa, natomiast kierujący pojazdami po prawej stronie są zobowiązani do zjechania jak najbliżej prawej krawędzi pasów.

W każdej z tych sytuacji należy pamiętać o zachowaniu ostrożności, ponieważ od niej zależy nasze bezpieczeństwo oraz innych użytkowników ruchu.