Idzie zima - jak sobie radzić z zamarzniętymi szybami?

wtorek, 03 grudzień 2019 08:49

Coraz niższe temperatury stają się prawdziwym utrapieniem dla kierowców, którzy rano muszą zmagać się z czynnością odśnieżania zamarzniętego pojazdu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nieprawidłowe wykonywanie tego obowiązku, może grozić trwałym uszkodzeniem karoserii, a nawet mandatem.
W tym artykule przedstawimy skuteczne metody zwalczania zamarzniętych szyb, a także przypomnimy, ile kosztuje nieprawidłowe odśnieżanie auta.

Jak bezpiecznie skrobać szybę?

Najpopularniejszą metodą na zwalczanie zamarzniętej szyby jest jej skrobanie. Najczęściej wykorzystujemy do tego tradycyjną skrobaczkę, która w miarę szybki sposób pozwala pozbyć się lodowej powłoki. Należy jednak pamiętać, aby przed każdym użyciem dokładnie obejrzeć gumową powłokę skrobaczki, czy nie dostało się do niej np. ziarenko piasku, które przy kontakcie z szybą, może ją znacznie porysować.

Jak można zapobiec zamarzaniu szyb?

W celu zminimalizowania czasu na poranne skrobanie szyb, warto zaopatrzyć się w zakupienie specjalnego pokrowca, który umieszczamy na zewnętrznej stronie szyby zwłaszcza na noc, a także w ciągu dnia przy obfitych opadach śniegu. To wydatek rzędu kilkunastu złotych, ale zastosowanie jest niezwykle pomocne przy silnych mrozach.
Dla osób, które nie zdecydują się na skorzystanie z pokrowca, proponujemy zaopatrzyć się w odmrażacz do szyb w sprayu, który wystarczy rozpylić na powierzchni szyby i odczekać kilka minut, aż związek chemiczny rozpuści lód. Dużą zaletą produktu jest fakt, że środek zapobiega ponownemu oblodzeniu szyby.

Czego NIE WOLNO robić?

Wielu osobom wydaje się, że włączenie silnika, a następnie przedniego ogrzewania skierowanego na szybę i rozpoczęcie skrobania, to najszybszy sposób na pozbycie się lodu. To prawda, ciepłe powietrze z pewnością przyspieszy ten proces, jednak grozi za to ukaranie mandatem. Dlaczego? Polskie prawo zabrania postoju samochodu z włączonym silnikiem, ponieważ kierowca nie może pozostawić pojazdu bez kontroli, a tak się dzieje gdy oddala się od niego przy włączonej pracy silnika. Argument z zaciągniętym hamulcem ręcznym nie będzie pomocny. Co więcej, praca silnika podczas postoju, przyczynia się do zwiększenia emisji spalin, za co możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 300 zł.
Jeszcze więcej może nas kosztować nieprawidłowe odśnieżenie pojazdu,które może stwarzać zagrożenie dla nas samych, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego. Aby uniknąć otrzymania mandatu w wysokości aż 500 zł, należy dokładnie oczyścić dach ze śniegu, tak aby nie została na nim pokrywa śnieżna, która może spaść na przednią szybę w czasie jazdy, tym samym nagle zmniejszając widoczność. Konieczne jest także pamiętanie o odśnieżeniu lusterek oraz rejestracji pojazdów, ponieważ to także grozi ukaraniem mandatem.