Pierwsza pomoc w wypadkach komunikacyjnych – ważna umiejętność, która może uratować życie

czwartek, 16 styczeń 2020 08:22

Wypadki na drodze nie są niestety rzadkim zjawiskiem. Dane wskazują, że corocznie na polskich drogach dochodzi do ponad 50 tys. wypadków, a dziennie do blisko 1000 kolizji. Tym samym, każdy kierowca powinien być świadomy, że szansa na uczestnictwo w takim zdarzeniu drogowym jest dość duża.

Należy pamiętać, że na każdym ciąży odpowiedzialność udzielenia pierwszej pomocy. Zgodnie z Art. 162. KK. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Oczywiście, udzielenie pierwszej pomocy nie powinno sprowadzać się wyłącznie do obowiązku, wykorzystanie swojej wiedzy może uratować komuś zdrowie, a nawet życie.

Najważniejsze kroki w udzielaniu pierwszej pomocy na drodze

Przystępując do pomocy ofierze wypadku, należy pamiętać o kilku najważniejszych elementach, które pozwolą na skuteczną, jak i bezpieczną pomoc.

1. Nie daj ponieść się emocjom i w pierwszej kolejności zwróć uwagę na własne bezpieczeństwo, odpowiednio pozostaw pojazd na poboczu, nałóż kamizelkę oraz wystaw trójkąt ostrzegawczy
  2. Podchodząc do ofiary wypadku, weź ze sobą telefon komórkowy, apteczkę oraz ewentualnie gaśnicę
  3. Dokładnie przeanalizuj zdarzenie drogowe, jeśli silnik samochodu wciąż pracuje, wyłącz go zanim zajmiesz się poszkodowanym
  4. Deleguj zadania, jeśli są również inne osoby, które mogą pomóc – wskaż, kto zadzwoni po pogotowie i inne służby, jeśli nie, zrób to od razu
  5. Oczekując na przyjazd wezwanej pomocy, podejmij wszystkie działania, które są niezbędne do uratowania zdrowia, bądź życia poszkodowanego

Poznaj chwyt Rauteka, który ratuje życie rannych kierowców

Niezbędna wiedza w zakresie pierwszej pomocy

Każdy kierowca przechodzi kurs pierwszej pomocy podczas swojego szkolenia do egzaminu na prawo jazdy. Wciąż jednak wiele sytuacji pokazuje, że mnóstwo osób wybiera bierność, często ze strachu przed ośmieszeniem lub z obawy przed pogorszeniem stanu ofiary. Zachowania te często wynikają z nieodpowiedniego przygotowania merytorycznego.

Uzupełnij swoją wiedzę

Warto uzupełnić swoją wiedzę dotyczącą pierwszej pomocy, nawet jeśli pozornie jest się przekonanym, że wszystko się już wie. Będąc w natłoku codziennych obowiązków nie jest to łatwe, lecz przychodzimy z pomocą w postaci naszego kursu e-learningowego. Szkolenie realizowane jest online za pośrednictwem specjalnej platformy, dlatego możesz rozpocząć je w każdej chwili i realizować w wolnym czasie. Kurs zawiera dużą ilość materiałów multimedialnych pomagających w zrozumieniu wszystkich zagadnień i w ich praktycznej nauce. Posiada wiele animacji i filmy, z których dowiesz się jak sprawdzić stan poszkodowanego, co robić w przypadku różnego rodzaju obrażeń oraz  jak poprawnie udzielać pierwszej pomocy.

Szkolenie można zakupić online pod adresem: https://www.cargo.edu.pl/menu-strefa-e-learningu/szkolenia/kurs-pierwszej-pomocy

W celu zamknięcia kliknij tutaj

Poniedziałek - Piątek: 7.00 - 19.00