Jazda motocyklem jesienią - jak się do niej przygotować?

poniedziałek, 12 październik 2020 16:58

Wielu motocyklistów mówi „Nie ma złej pogody na wycieczki motocyklowe, są tylko nieprofesjonalni motocykliści”. Jak zatem przygotować się na jesienne warunki atmosferyczne, gdy nie chcemy zrezygnować z jazdy? Jak podejść do tego profesjonalnie, tak, aby nasza podróż była przede wszystkim bezpieczna?

Jesień dla zdecydowanej większości motocyklistów jednoznacznie kojarzy się z zakończeniem sezonu; jest to czas podsumowania, przeglądów, usuwania usterek i przygotowania sprzętu do zimowej przerwy. Część czerpie jednak przyjemność z nadejścia jesieni, a prace konserwacyjne zostawia na okres zimowy, ciesząc się ostatnimi słonecznymi dniami, podziwiając polską złota jesień.

Czego unikać podczas jesiennych, motocyklowych wypraw?

Jesień nie jest dobrym okresem do szybkiej, sportowej jazdy. Opony motocyklu nie są bowiem zaprojektowane do jazdy, podczas której temperatura asfaltu spada do kilku stopni. Wpływa to drastycznie na przyczepność opon, a co za tym idzie - na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Ta pora roku to idealny czas dla użytkowników motocykli, którzy lubują się w  wolnej jeździe, zgodnej z przepisami drogowymi. Pełnowartościowe ogumienie radzi sobie wystarczająco w takich warunkach, nie zwalnia to jednak od zachowania rozwagi.

Przygotowanie do podróży
Przygotowanie do podróży - obojętnie czy tej krótszej, czy też dłuższej - jest o wiele bardziej czasochłonne niż latem.  Pamiętajmy o tym, że pogoda - szczególnie w jesień - dość szybko się zmienia.

Motocyklista powinien być wyposażony w odpowiednią bieliznę termiczną, ciepły i wyposażony w ochronne protektory strój, kominiarkę, zimową wersję rękawic - bez tego ani rusz! Niezbędnym elementem w bagażniku motocyklisty jest kombinezon przeciwdeszczowy, który w ciągu kilku minut jesteśmy w stanie założyć na siebie i kontynuować podróż w jesiennym deszczu. Bezpieczniej jest nawet zjechać i przeczekać opady, jeżeli tylko to jest możliwe.

Wiadomo, że ubranie kilkuwarstwowe może wpłynąć na nasz komfort jazdy, jednak pamiętajmy o tym, że nasze zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze - a jesienne widoki wynagrodzą nam chwilową niewygodę.

BIURO OBSŁUGI KLIENTA - GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek 8:00 - 16:00