Ważne zmiany w szkoleniach kierowców zawodowych

poniedziałek, 12 kwiecień 2021 07:25

Przygotowywana nowelizacja ustawy o transporcie drogowym wprowadza szereg zmian w zakresie kursów kwalifikacji wstępnej i szkoleń okresowych. Mają one dotyczyć miejsca przeprowadzania egzaminów, programów szkoleń, dokumentacji szkoleniowej, a także nowej procedury zapisu na kurs.

 

Profil kierowcy zawodowego i karta kwalifikacji kierowcy

Wprowadzony ma zostać nowy dokument - Profil Kierowcy Zawodowego (PKZ) - działający na podobnej zasadzie co Profil Kandydata na Kierowcę w przypadku kursów prawa jazdy. Przed rozpoczęciem szkolenia kursant będzie musiał wykonać odpowiednie badania i założyć taki profil w starostwie, po czym zostanie on udostępniony instytucji szkoleniowej. PKZ ma ułatwić kontrolę nad szkoleniami i usprawnić proces przebiegu informacji pomiędzy starostwem, ośrodkiem szkolenia a ośrodkiem egzaminacyjnym. Planowane jest także wprowadzenie nowego dokumentu dedykowanego cudzoziemcom, którzy nie mogą uzyskać polskiego prawa jazdy z kodem 95, tj. karty kwalifikacji kierowcy.

 

Programy szkoleń

Dokładne propozycje zmian nie są znane, jednak przewidziane jest m.in. zwolnienie z niektórych części szkolenia dla kierowców, którzy posiadają dodatkowe kwalifikacje (np. ADR). Nowelizacja zakłada również możliwość realizacji części szkolenia w formie e-learningu.

 

Egzaminy z kwalifikacji wstępnej

Projekt ustawy zakłada, że egzaminy będą się odbywać w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego (tych samych, które organizują egzaminy na prawo jazdy), a nie jak dotychczas - w ośrodkach szkolenia. WORD-y mają również wydawać wszystkie świadectwa kwalifikacji zawodowej dla kierowców (dotąd wydawały tylko świadectwa po szkoleniu okresowym).Planujesz zrobić kurs kwalifikacji lub kończy się ważność Twoich uprawnień i chcesz je odnowić? U nas zrobisz nie tylko szkolenie, ale również potrzebne badania. Zapisz się już dziś!Źródło: A. Kapica, Szykują się duże zmiany w szkoleniach kierowców, „Kierowca w firmie”, 2021, nr 162, s. 5

MISJA GRUPY CARGO

“Misją Grupy CARGO jest innowacyjny i zrównoważony rozwój w branży szkoleniowej, zapewniający stały i długofalowy wzrost wartości organizacji oraz wspieranie rozwoju klienta biznesowego i indywidualnego. Będąc liderem szkoleń transportowych i jedynym ODTJ-em w woj. śląskim dbamy o wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

PARTNERZY

Zapisz się do naszego newslettera - będziesz otrzymywać najświeższe informacje o aktualnej ofercie oraz promocjach
GRUPA CARGO

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka komandytowa
43-603 Jaworzno, ul. K. Darwina 17
NIP 632-200-86-83

DANE KONTAKTOWE

tel.: +48 32 413 88 00
fax: +48 32 413 88 11

Email: biuro(at)cargo.edu.pl


BIURO OBSŁUGI KLIENTA - GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek 8:00 - 16:00

Środa 8:00 - 18:00

GODZINY PRACY PRACOWNIKÓW BIUROWYCH

Poniedziałek - Piątek 8:00 -16:00