Planowane zmiany w systemie szkolenia kierowców

poniedziałek, 10 maj 2021 07:36

Ministerstwo Infrastruktury szykuje się do wprowadzenia zmian dotyczących ośrodków szkolenia kierowców, prawa jazdy kat. B oraz instruktorów nauki jazdy.Brak podziału OSK

Pierwszą zmianą, jaką zamierza wprowadzić resort jest rezygnacja z podziału na zwykłe ośrodki szkolenia kierowców i tzw. super OSK, które spełniają dodatkowe warunki. Zamiast tego zakładane są jednakowe, wyższe dla wszystkich wymagania. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber wyjaśnia, że chodzi o to, żeby każdy ośrodek posiadał swoją infrastrukturę niezbędną do przeprowadzania szkoleń, tzn. m.in. salę wykładową, biuro do przyjmowania klientów oraz przechowywania niezbędnej dokumentacji, swój plac manewrowy, do którego nie miałyby dostępu osoby postronne oraz co najmniej jeden pojazd w zakresie danej kategorii prawa jazdy. Zmiany te mają na celu podniesienie jakości szkolenia kierowców.

Kurs z osobą towarzyszącą
Według zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury przyszły kierowca będzie mógł szkolić się pod okiem swoich rodziców lub opiekunów prawnych. Co to oznacza w praktyce? Chodzi o to, że kandydaci na kierowców po ukończeniu 17 roku życia będą mogli jeździć po ulicach pod nadzorem swojego opiekuna. Nie oznacza to oczywiście możliwości całkowitej rezygnacji z kursu w ośrodku szkolenia kierowców, pozwala jednak na zrealizowanie dodatkowych godzin praktycznych pod okiem rodzica lub opiekuna prawnego, a tym samym na zmniejszenie kosztów szkolenia oraz zdobycie większego doświadczenia w ruchu drogowym jeszcze przed uzyskaniem prawa jazdy.

Doskonalenie osób posiadających prawo jazdy
Osoby posiadające prawo jazdy, które chcą się doszkolić np. ze względu na to, że od wielu lat nie jeździły samochodem, w świetle obowiązujących przepisów nie mają możliwości wykupienia standardowych jazd dodatkowych w ośrodku szkolenia kierowców. Jedynym rozwiązaniem jest dla nich udział w kursie organizowanym przez ośrodek doskonalenia techniki jazdy, co pozwala jednak na jazdę jedynie na zamkniętej przestrzeni, a nie w ruchu drogowym. Nowa propozycja ministerstwa zakłada zmianę tego modelu i wprowadzenie kursów doszkalających w ośrodkach szkolenia kierowców.

Zmiany dla instruktorów nauki jazdy
Planowane jest również podniesienie wymagań dla przyszłych instruktorów, tzn. przywrócenie wymogu posiadania średniego wykształcenia oraz wydłużenie okresu posiadania prawa jazdy kat. B z 2 do 5 lat. Zmiany nie ominą również czynnych instruktorów, którzy co 2 lata będą musieli przechodzić obowiązkowe szkolenia w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy, ponieważ, zdaniem przedstawiciela ministerstwa, ich techniczne umiejętności są często niewystarczające.

Ponadto egzaminy, które obecnie przeprowadzane są przez komisje powoływane przez ministra infrastruktury, mają zostać przeniesione do Instytutu Transportu Samochodowego. Rozważana jest także zmiana miejsca przeprowadzania szkoleń dla kandydatów na instruktorów nauki jazdy do WORD-ów.

Kiedy zostaną wprowadzone zmiany
Powyższe propozycje nie są jak na razie projektem ustawy, a jedynie katalogiem proponowanych zmian w systemie szkolenia kierowców, który czeka na rozpatrzenie przez sejmową komisję. Cały proces jest bardzo czasochłonny, a same prace nad ustawą mają się rozpocząć dopiero po zakończeniu pandemii.

Jeśli jesteś zainteresowany pracą instruktora nauki jazdy i chciałbyś przystąpić do szkolenia na obecnych zasadach - kliknij i poznaj najbliższe terminy.

 

Źródła: 

  1. https://moto.pl/MotoPL/7,88389,27032243,mama-i-tata-naucza-jezdzic-szykuja-sie-powazne-zmiany-w-szkoleniach.html
  2. https://tvn24.pl/biznes/moto/prawo-jazdy-rafal-weber-wiceminister-mi-o-zmianach-w-systemie-szkolenia-kierowcow-zmiany-dla-osk-5080376
MISJA GRUPY CARGO

“Misją Grupy CARGO jest innowacyjny i zrównoważony rozwój w branży szkoleniowej, zapewniający stały i długofalowy wzrost wartości organizacji oraz wspieranie rozwoju klienta biznesowego i indywidualnego. Będąc liderem szkoleń transportowych i jedynym ODTJ-em w woj. śląskim dbamy o wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

PARTNERZY

Zapisz się do naszego newslettera - będziesz otrzymywać najświeższe informacje o aktualnej ofercie oraz promocjach
GRUPA CARGO

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka komandytowa
43-603 Jaworzno, ul. K. Darwina 17
NIP 632-200-86-83

DANE KONTAKTOWE

tel.: +48 32 413 88 00
fax: +48 32 413 88 11

Email: biuro(at)cargo.edu.pl


BIURO OBSŁUGI KLIENTA - GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek 8:00 - 16:00

Środa 8:00 - 18:00

GODZINY PRACY PRACOWNIKÓW BIUROWYCH

Poniedziałek - Piątek 8:00 -16:00