10 najważniejszych wskazówek dla początkującego motocyklisty

poniedziałek, 02 sierpień 2021 08:05

Jesteś szczęśliwcem, któremu niedawno udało się zdać egzamin na prawo jazdy kat. A? Gratulujemy!

Pamiętaj jednak, że zdany egzamin praktyczny, i to nawet za pierwszym razem, nie oznacza, że opanowałeś umiejętność jazdy motocyklem do perfekcji.

 

W związku z tym przygotowaliśmy 10 wskazówek dla początkującego motocyklisty:

 

 

  • Dopasuj motocykl do swoich umiejętności

 

Pierwszy motocykl powinien mieć moc proporcjonalną do umiejętności świeżo upieczonego kierowcy. Nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę, lecz raczej dopasować motocykl do swoich obecnych możliwości i dopiero po pewnym czasie wraz ze wzrostem swoich umiejętności zamienić go na większy. Motocykl powinien też być dostosowany do Twojego wzrostu, tak żebyś spokojnie mógł dosięgnąć nogami do podłoża.

 

 

  • Sprawdź stan techniczny motocykla

 

To bardzo ważny punkt mający kluczowe znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa. Poza obowiązkowym przeglądem technicznym na stacji kontroli pojazdów warto okresowo sprawdzać stan ogumienia, ilość i stan oleju silnikowego, ilość płynu chłodzącego (o ile występuje), stan techniczny zawieszenia czy występowanie luzów w układzie kierowniczym. Należy również pamiętać o elementach, które należy sprawdzić przed każdym wyjazdem, takich jak np. ciśnienie powietrza w oponach, działanie świateł pojazdu, stan układu elektrycznego czy sprawność układu hamulcowego (brak wycieków).

 

 

  • Ubierz się odpowiednio

 

Kask jest jedynym elementem ubioru motocyklisty wymaganym przepisami. Zapewnia on niezbędną ochronę, jednak sam nie wystarczy, żeby uchronić Cię przed ewentualnym upadkiem. Jeśli możesz, od razu zainwestuj w kompletny strój - rękawice, kombinezon lub kurtkę i spodnie z ochraniaczami oraz buty motocyklowe. Bardzo ważne jest dopasowanie odpowiedniego rozmiaru ubrań, tak żeby podczas wywrotki ochraniacze znajdowały się w strategicznych punktach Twojego ciała i nie zsunęły się z obszarów, które mają chronić. Podobnie za duży kask da złudne poczucie bezpieczeństwa, jednak w krytycznej sytuacji nie zadziała.

 

 

  • Przewiduj zachowania innych

 

Jazda motocyklem zdecydowanie różni się od jazdy samochodem. Nie chroni Cię kabina samochodu, nie ma poduszek powietrznych ani pasów, nie ma różnego rodzaju systemów bezpieczeństwa, które są normą w samochodach. Jako motocyklista musisz zatem mieć oczy dookoła głowy, prowadzić w pełnym skupieniu i potrafić przewidywać zachowania innych.  Twoja koncentracja, zasada ograniczonego zaufania do innych kierowców i do pieszych, a także umiejętność szybkiej oceny sytuacji oraz błyskawicznej reakcji są kluczowe.

 

 

  • Ćwicz

 

Zdanie egzaminu to tak naprawdę dopiero początek Twojej motocyklowej drogi. Powiedzenie Trening czyni mistrza sprawdza się również w tym przypadku. Szukaj okazji do jazdy (na początek najlepiej na drogach o małym natężeniu ruchu), zapisz się na kursy doskonalące i ćwicz różne trudne manewry, takie jak hamowanie awaryjne czy pokonywanie przeszkód.

 

 

  • Uważaj na niebezpieczeństwa na nawierzchni

 

Jeżdżąc samochodem najczęściej nie zwracamy szczególnej uwagi na przyczepność opon, jednak przy prowadzeniu motocykla ten element jest niezwykle istotny. Po pierwsze opona motocyklowa potrzebuje chwili na rozgrzanie się, aby odpowiednio przylegać do asfaltu. Po drugie, przyczepność opony zmienia się w zależności od rodzaju i stanu nawierzchni. Ponadto należy pamiętać również o tym, że pasy i szyny kolejowe czy tramwajowe, zwłaszcza gdy są mokre, potrafią być bardzo zdradliwe, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przed wjazdem na nie (najlepiej przejeżdżać przez tory motocyklem ustawionym pod kątem prostym). Podobnie wszelkie nierówności, dziury w jezdni czy mokre liście mogą spowodować poślizg motocykla. Jeśli nie możesz ich uniknąć - zwolnij.

 

 

  • Zwolnij!

 

Czy wiesz, jak duży wpływ ma prędkość na pole widzenia? Im szybciej jedziesz, tym większy problem będziesz mieć np. z oszacowaniem odległości od przeszkody. Nadmierna prędkość wpływa także bezpośrednio na długość drogi hamowania oraz daje kierowcy mniej czasu na reakcję w przypadku wystąpienia niebezpiecznej sytuacji.

 

 

  • Zachowaj bezpieczną odległość

 

W trakcie jazdy oraz w oczekiwaniu na jej wznowienie (np. stojąc na światłach) zachowaj bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. Awaryjne hamowanie samochodu jadącego przed Tobą może spowodować, że wpadniesz w panikę i bezrefleksyjnie zmienisz pas na sąsiedni, co może niestety skończyć się tragicznie.

 

 

  • Dokładnie przemyśl manewr wyprzedzania

 

Wyprzedzanie jest jednym z najniebezpieczniejszych manewrów wykonywanym przez kierowców w ruchu drogowym. Wyprzedzaj tylko tam, gdzie jest to dozwolone i dokładnie przemyśl ten manewr. Nie zapominaj też o używaniu kierunkowskazów i sygnalizowaniu zamiaru wyprzedzania. To nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale i kultury jazdy.

 

 

  • Pamiętaj, że jazda na motocyklu to nie wyścigi

 

Nadmierna prędkość to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków. Ruch drogowy nie jest miejscem do testowania mocy silnika Twojego motocykla, dlatego po prostu zwolnij.

 

Pamiętaj, że wprowadzenie w życie powyższych wskazówek jest kluczowe dla bezpieczeństwa zarówno Twojego, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Najlepiej już na samym początku swojej motocyklowej drogi wdrożyć prawidłowe nawyki i dużo ćwiczyć, najlepiej pod okiem doświadczonego instruktora. Dlatego też warto zapisać się na szkolenie z doskonalenia techniki jazdy motocyklem, na którym dowiesz się m.in. jak bezpiecznie pokonywać zakręty, hamować awaryjnie, a także jak przeciwdziałać niepożądanym zachowaniom motocykla. Nawet jeśli jeździsz motocyklem od wielu lat, zawsze znajdzie się coś, co można poprawić.

 

Wykorzystaj ten krótki sezon motocyklowy na podniesienie swoich umiejętności w tym zakresie, aby jeździć odpowiedzialnie i bezpiecznie.

 

Pamiętaj, że kluczowe znaczenie, oprócz umiejętności technicznych, ma Twoja wyobraźnia, zdolność przewidywania oraz koncentracja.

MISJA GRUPY CARGO

“Misją Grupy CARGO jest innowacyjny i zrównoważony rozwój w branży szkoleniowej, zapewniający stały i długofalowy wzrost wartości organizacji oraz wspieranie rozwoju klienta biznesowego i indywidualnego. Będąc liderem szkoleń transportowych i jedynym ODTJ-em w woj. śląskim dbamy o wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

PARTNERZY

Zapisz się do naszego newslettera - będziesz otrzymywać najświeższe informacje o aktualnej ofercie oraz promocjach
GRUPA CARGO

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka komandytowa
43-603 Jaworzno, ul. K. Darwina 17
NIP 632-200-86-83

DANE KONTAKTOWE

tel.: +48 32 413 88 00
fax: +48 32 413 88 11

Email: biuro(at)cargo.edu.pl


BIURO OBSŁUGI KLIENTA - GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek 8:00 - 16:00

Środa 8:00 - 18:00

GODZINY PRACY PRACOWNIKÓW BIUROWYCH

Poniedziałek - Piątek 8:00 -16:00