Opis
HDS czyli Hydrauliczny Dźwig Samochodowy to urządzenie, które jest montowane na samochodzie ciężarowym dla załadunku i rozładunku towaru. Służy do podnoszenia towarów i wstawiania ich na samochód ciężarowy, na którym żuraw jest zamontowany. Osoby zainteresowane otrzymaniem takich uprawnień, muszą być pełnoletnie i posiadać ważne badania lekarskie, zezwalające na pracę na tego rodzaju urządzeniach. Posiadanie uprawnień zwiększa szanse na znalezienie pracy w charakterze operatora żurawia przeładunkowego. Żuraw przenośny typu HDS (dźwig) jest obecnie niezbędnym narzędziem pracy podczas przeładunku towarów. Jest wykorzystywany na budowach, w magazynach, w gospodarce leśnej i rolniczej. Uprawnienia na żurawia przeładunkowego z całą pewnością zwiększają szansę na zdobycie dobrze płatnej pracy i podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych. Operatorzy HDS są poszukiwani na rynku pracy.
Program
- Ogólne wiadomości o dozorze technicznym (UDT);
- Wiadomości o dźwignicach;
- Budowa i działanie elementów i zespołów żurawi;
- Zagrożenia związane z pracą operatora żurawi przeładunkowych;
- Problematykę urządzeń zabezpieczających;
- Eksploatacja żurawi;
- Obowiązki operatora HDS;
- Obsługę zawiesi;
- BHP i ppoż;
- Zajęcia praktyczne z instruktorem.
Wymagania
Jeżeli więc masz ukończone 18 lat, wykształcenie minimum podstawowe i przeszedłeś odpowiednie badania lekarskie, możesz zostać operatorem żurawia przeładunkowego.
Czas trwania
Razem 22 godziny teorii i minimum 12 godzin praktyki.
Terminy zajęć ustalamy indywidualnie z klientem!
Egzamin po kursie HDS – operator żurawi przewoźnych i przenośnych:
Kurs kończy się egzaminem teoretycznym oraz praktycznym przed Inspektorem Urzędu Dozoru Technicznego. Po pozytywnym wyniku egzaminu słuchacze szkolenia otrzymują zaświadczenie kwalifikacyjne uprawniające do obsługi żurawi przewoźnych i przenośnych kat. Ż II. Kursant otrzymuje uprawnienia na 10 lat (po 10 latach składa się wniosek o przedłużenie uprawnień bez dodatkowych szkoleń).