coneKontakt
32 413 88 00
wall clockPoniedziałek - piątek
8:00 - 16:00
location.svgzul. K. Darwina 17
JAWORZNO
wtorek, 03 październik 2023 12:35

Aquaplaning: Jak uniknąć niebezpieczeństwa na mokrej drodze?

 

Aquaplaning znany również jako lub hydroplaning, to sytuacja, która może zaskoczyć nawet doświadczonego kierowcę. Polega ona na utracie przyczepności kół samochodu do nawierzchni drogi wskutek nagłego nagromadzenia się wody między oponą, a asfaltem. To niebezpieczne zjawisko może prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem i potencjalnie groźnych wypadków. W tym artykule omówimy, czym jest akwaplanacja, jak ją rozpoznać i jak uniknąć tego niebezpieczeństwa.

Czym jest aquaplaning?

Aquaplaning występuje, gdy warstwa wody na drodze jest na tyle gruba, że opony samochodu nie są w stanie skierować wody na boki i utrzymać przyczepności. Woda gromadzi się przed oponami, tworząc tymczasowy film, który unosi koła nad nawierzchnią, co może skutkować utratą kontroli nad pojazdem. Aby aquaplaning mógł wystąpić, warstwa wody musi mieć co najmniej 2,5 mm wysokości.

Jak rozpoznać aquaplaning?

Rozpoznanie aquaplaningu jest kluczowe dla zapobiegania temu niebezpieczeństwu. Oto kilka znaków, które mogą wskazywać na to, że doświadczasz aquaplaningu:

  1. Utrata kontroli nad pojazdem: jeśli nagłe poczucie braku kontroli nad pojazdem wystąpiło, a kierownica staje się luźna i trudno jest utrzymać stabilność, jest to sygnał, że mogło dojść do aquaplaningu.
  2. Brak reakcji na sterowanie: samochód może przestać reagować na twoje polecenia kierownicą. Nawet jeśli obracasz kierownicą, pojazd nie zmienia kierunku.
  3. Brak wrażenia obciążenia: możesz poczuć, że samochód staje się znacznie lżejszy, ponieważ nie ma już przyczepności do drogi.

Jak uniknąć aquaplaningu?

Zapobieganie aquaplaningu jest kluczowe dla bezpieczeństwa na mokrej drodze. Oto kilka praktycznych wskazówek:

  1. Odpowiednie opony: wybierz opony o głębokim bieżniku, co zwiększy przyczepność na mokrej nawierzchni. Regularnie sprawdzaj stan i ciśnienie w oponach.
  2. Dostosuj prędkość: redukuj prędkość podczas deszczu lub pojawienia się wody na drodze. Jazda z umiarem jest kluczowa, aby uniknąć aquaplaningu.
  3. Unikaj głębokich kałuż: staraj się unikać jazdy po głębokich kałużach i po koleinach, które mogą przenosić wodę na nawierzchnię drogi.
  4. Regularnie sprawdzaj wycieraczki: sprawdzaj, czy wycieraczki są w dobrym stanie, aby zapewnić sobie klarowną widoczność podczas deszczu.
  5. Ostrzeżenia meteorologiczne: śledź prognozę pogody i unikaj podróży w ekstremalnych warunkach, jeśli to możliwe.
  6. Nawigacja z umiarem: unikaj gwałtownych manewrów, hamowania i przyspieszania na mokrej drodze.

 

Grupa Cargo oferuje możliwość szkolenia na płycie poślizgowej, które pomaga kierowcom lepiej zrozumieć zachowanie pojazdu w ekstremalnych warunkach, w tym na śliskiej nawierzchni, takiej jak aquaplaning. To cenne doświadczenie, które pozwala na praktyczne szkolenie z zachowań w sytuacjach zagrożenia na drodze i nauczenie się, jak prawidłowo reagować w przypadku utraty przyczepności.

 

SPRAWDŹ NASZE SZKOLENIA Z DOSKONALENIA TECHNIKI JAZDY I ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ!

 

Podsumowanie

Aquaplaning może być niebezpiecznym zjawiskiem na mokrej drodze, ale można ją uniknąć, stosując się do kilku prostych zasad ostrożności. Dbaj o stan opon, dostosowuj prędkość do warunków i stale zachowuj czujność na drodze. Bezpieczeństwo na drodze jest priorytetem, dlatego warto poznać i rozumieć to zagrożenie oraz wiedzieć, jak zareagować, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.