coneKontakt
32 413 88 00
wall clockPoniedziałek - piątek
8:00 - 16:00
location.svgzul. K. Darwina 17
JAWORZNO
czwartek, 09 listopad 2023 08:36

Letnie, zimowe, wielosezonowe - jakie opony wybrać?

Opony samochodowe są jednym z kluczowych elementów, które wpływają na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Wybór odpowiednich opon może mieć ogromne znaczenie, zwłaszcza w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Opony zimowe, letnie i całoroczne różnią się między sobą pod wieloma względami, a ich właściwy wybór może sprawić, że nasza jazda będzie bardziej bezpieczna i efektywna. W tym artykule przyjrzymy się głównym różnicom między tymi trzema rodzajami opon.

 

Opony zimowe

Opony zimowe są specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić optymalną przyczepność i kontrolę w trudnych warunkach zimowych, takich jak śnieg, lód i niskie temperatury. Główne cechy opon zimowych to:

  1. Bieżnik przystosowany do warunków zimowych: Opony zimowe mają głębsze rowki bieżnika i więcej lameli, które pozwalają na lepsze usuwanie śniegu i błota oraz zwiększają przyczepność na śliskiej nawierzchni.
  2. Miękka mieszanka gumy: Opony zimowe wykorzystują specjalne mieszanki gumy, które zachowują elastyczność nawet w niskich temperaturach, co poprawia przyczepność.
  3. Wskaźnik oznaczeń M+S i góra z flakonem śniegu: Opony zimowe są oznaczone symbolami M+S (Mud and Snow) oraz górą z flakonem śniegu, co oznacza, że są przeznaczone do jazdy w trudnych warunkach zimowych.
  4. Obowiązkowa wymiana: W niektórych krajach, używanie opon zimowych jest obowiązkowe w okresie zimowym.

 

Opony letnie

Opony letnie są dedykowane do jazdy w cieplejszych warunkach, zwykle w temperaturach powyżej 7 stopni Celsjusza. Główne cechy opon letnich to:

  1. Mieszanka gumy dostosowana do ciepłych warunków: Opony letnie wykorzystują twardsze mieszanki gumy, które zapewniają lepszą trwałość i oszczędność paliwa w cieplejszych temperaturach.
  2. Bieżnik zoptymalizowany pod kątem suchej i mokrej nawierzchni: Bieżnik opon letnich ma mniejsze rowki i więcej bloków bieżnika, co zapewnia dobrą przyczepność na suchym i mokrym asfalcie.
  3. Brak oznaczeń zimowych: Opony letnie nie mają symboli M+S ani góry z flakonem śniegu, co oznacza, że nie są odpowiednie do jazdy w warunkach zimowych.

 

Opony całoroczne

Opony całoroczne, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do użytku przez cały rok. Jest to kompromis między oponami zimowymi a letnimi i mają pewne cechy obu rodzajów. Główne cechy opon całorocznych to:

  1. Wszechstronność: Opony całoroczne zapewniają przyzwoitą przyczepność zarówno w cieplejszych, jak i zimniejszych warunkach, co sprawia, że są odpowiednie do jazdy przez większą część roku.
  2. Kompromisowa mieszanka gumy: Mieszanka gumy opon całorocznych jest bardziej zrównoważona niż w oponach letnich i zimowych, co pozwala na elastyczność w różnych temperaturach.
  3. Brak potrzeby wymiany: Opony całoroczne pozwalają uniknąć konieczności sezonowej wymiany opon, co może być wygodne i sprzyja wymiernym korzyściom finansowym.

 

Wybór między oponami zimowymi, letnimi a całorocznymi zależy głównie od klimatu i warunków, w jakich jeździsz. Jeśli mieszkasz w miejscu o surowych zimach, opony zimowe są najlepszym wyborem. Jeśli natomiast warunki są umiarkowane, a wymiana opon sezonowej jest uciążliwa, opony całoroczne mogą być dobrym kompromisem. Pamiętaj jednak, że odpowiedni dobór opon ma kluczowe znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa na drodze, więc zawsze warto skonsultować się z ekspertem lub mechanikiem przed podjęciem decyzji.