coneKontakt
32 413 88 00
wall clockPoniedziałek - piątek
8:00 - 16:00
location.svgzul. K. Darwina 17
JAWORZNO
location.svgzOdwiedź nasz
SKLEP
wtorek, 21 listopad 2023 13:44

Technika jazdy samochodem: Jak bezpiecznie jeździć zimą

Sezon zimowy to wyjątkowy okres dla kierowców. Śnieg, lód i oblodzone drogi stawiają przed nami wiele wyzwań, zarówno podczas codziennych dojazdów do pracy, jak i dłuższych podróży. Dlatego właśnie warto poznać techniki jazdy samochodem zimą, aby być pewnym, że możemy podróżować bezpiecznie, niezależnie od warunków na drodze.

 

Przygotuj samochód do zimy

Zanim wyruszymy na zimową trasę, musimy zadbać o nasz pojazd. To oznacza, że powinniśmy mieć opony zimowe lub łańcuchy na koła, w zależności od lokalnych przepisów i warunków. Ponadto, warto sprawdzić stan oleju, płynu do spryskiwaczy, hamulców i akumulatora. Pamiętajmy też o odpowiedniej ilości płynu chłodniczego.

 

Utrzymuj bezpieczną odległość

W trudnych warunkach zimowych droga hamowania ulega wydłużeniu. Pamiętajmy o tym i zwiększmy odstęp od poprzedzającego pojazdu, aby mieć wystarczająco dużo czasu na reakcję w razie potrzeby. Świetnym rozwiązaniem jest szkolenie z doskonalenia techniki jazdy na płycie poślizgowej, dzięki którym można przygotować się do trudnych warunków na drodze.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

 

Uważaj na oblodzone drogi

Lód na drodze to jedno z największych zagrożeń zimowych. Kiedy widzimy oznaki oblodzenia, takie jak błyszcząca powierzchnia, bądźmy ostrożni i zredukujmy prędkość. Unikajmy gwałtownych manewrów, hamowania i przyspieszania.

 

Jazda na śliskiej nawierzchni

Podczas jazdy na śliskiej nawierzchni, kontrola nad pojazdem jest kluczowa. Starajmy się utrzymywać równomierną prędkość, unikajmy gwałtownych ruchów kierownicą i nagłych przyśpieszeń.

 

Przed jazdą oczyść samochód z śniegu i lodu

Zanim wyruszymy w trasę, usuńmy cały śnieg i lód z dachu, boków i przedniej szyby. Nie tylko jest to wymagane przez przepisy w wielu miejscach, ale także zapewni nam pełną widoczność i uniknie potencjalnych niebezpieczeństw.

 

Ogrzewanie samochodu

Upewnijmy się, że wnętrze pojazdu jest odpowiednio ogrzane i że szyby są wolne od zaparowań. Używanie klimatyzacji w trybie odparowywania pomaga w szybszym usunięciu wilgoci z powietrza wewnątrz samochodu.

 

Przygotuj ekwipunek awaryjny

Warto mieć w samochodzie ekwipunek awaryjny, w postaci koca, latarki, czy też łopaty. Może to okazać się niezbędne, jeśli utkniemy na drodze przez dłuższy czas w wyniku złych warunków pogodowych.

 

Przyspieszaj i hamuj ostrożnie

Podczas zimowej jazdy zaleca się delikatne przyspieszanie i hamowanie. Unikajmy gwałtownych ruchów pedałem gazu i hamulcem, ponieważ może to prowadzić do poślizgów.

 

Dostosuj szybkość do warunków

Zawsze dostosowujmy prędkość do warunków na drodze. Nie przekraczajmy dozwolonej prędkości i starajmy się jechać z prędkością, która pozwala nam utrzymać kontrolę nad pojazdem.

 

Bądź przygotowany na każdą ewentualność

Niezależnie od naszych umiejętności, warunki zimowe mogą być trudne do przewidzenia. Dlatego zawsze bądźmy przygotowani na każdą ewentualność i miejmy na uwadze, że nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych użytkowników dróg jest najważniejsze.

 

Technika jazdy samochodem zimą wymaga pewnych umiejętności i przygotowania. Przestrzeganie powyższych wskazówek pomoże nam podróżować bezpiecznie i uniknąć niebezpieczeństw na drodze. Pamiętajmy, że zimowa jazda wymaga cierpliwości i ostrożności, ale z odpowiednim podejściem możemy przejechać ten okres bez problemów.