coneKontakt
32 413 88 00
wall clockPoniedziałek - piątek
8:00 - 16:00
location.svgzul. K. Darwina 17
JAWORZNO
piątek, 27 październik 2023 11:38

Zadbaj o bezpieczeństwo na drodze w okresie jesiennym

Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i przyjemnych chwil spędzonych na świeżym powietrzu. Niestety, jest to również okres, w którym drogowcy muszą zmierzyć się z nieco trudniejszymi warunkami na drogach. Opady deszczu, mgła, liście na jezdniach i wcześnie zapadający zmrok to tylko niektóre z wyzwań, które mogą zwiększyć ryzyko wypadków drogowych. Dlatego właśnie warto zastanowić się, jak możemy zadbać o nasze bezpieczeństwo na drodze w okresie jesiennym.

Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych

Jesienne opady deszczu mogą sprawić, że nawierzchnia drogi staje się śliska i niebezpieczna. Dlatego warto dostosować prędkość do aktualnych warunków pogodowych. Pamiętajmy, że droga mokra wymaga dłuższego dystansu hamowania, dlatego zachowajmy większy odstęp między pojazdami i jeżeli jest to konieczne, zwolnijmy.

Sprawdź oświetlenie i widoczność

Zapadający zmrok może być szczególnie niebezpieczny, gdyż nasza widoczność znacząco się zmniejsza. Dlatego upewnijmy się, że wszystkie światła w naszym pojeździe działają prawidłowo. Zawsze korzystajmy z świateł mijania, gdy jest ciemno, nawet jeśli nie pada deszcz czy nie jest mgliście. To zwiększa naszą widoczność na drodze.

Dostosuj rodzaj opon

Jeśli mieszkamy w miejscu, gdzie jesień przynosi niskie temperatury i opady śniegu, warto rozważyć zmianę opon na zimowe. Opony letnie mogą być nieodpowiednie do jesiennych i zimowych warunków drogowych, co może znacząco wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy także o regularnej kontroli ciśnienia w oponach, które powinno być dostosowane do zaleceń producenta.

Zachowaj ostrożność na mokrych liściach

Liście na jezdniach, oprócz uroku jesiennego krajobrazu, mogą stwarzać poważne zagrożenia dla kierowców. Mokre liście są śliskie i mogą sprawić, że stracimy panowanie nad pojazdem. Starajmy się unikać gwałtownego hamowania na obszarach, gdzie gromadzą się liście, a także bądźmy przygotowani na to, że nasze auto może zachowywać się inaczej na mokrej nawierzchni.

Bądź przygotowany na mgłę

Mgła jest częstym zjawiskiem jesienią, które znacząco ogranicza widoczność na drodze. Jeśli natrafisz na mgłę, włącz światła przeciwmgielne, ogranicz prędkość, zachowaj większy odstęp między pojazdami i bądź gotów do gwałtownego hamowania. Pamiętaj, że mgła może pojawić się nagłym impetem, dlatego warto być czujnym.

Pamiętaj o regularnym przeglądzie technicznym swojego samochodu

Jesienne warunki mogą być wymagające dla naszych pojazdów. Dlatego nie zapominajmy o regularnych przeglądach technicznych, podczas których sprawdzane są elementy takie jak hamulce, oświetlenie, wycieraczki czy układ kierowniczy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz samochód jest w dobrym stanie technicznym. Stacja Kontroli Pojazdów w Grupie Cargo oferuje pełny zakres badań technicznych każdego rodzaju pojazdów. W ramach przeglądu każdy klient otrzymuje voucher na doskonalenie techniki jazdy na płycie poślizgowej GRATIS!

 

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

 

Bezpieczeństwo na drodze w okresie jesiennym to kwestia, którą warto traktować bardzo poważnie. Dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych, dbanie o widoczność, właściwe opony, ostrożność na mokrych liściach i w przypadku mgły, oraz regularne przeglądy techniczne to kluczowe czynniki, które mogą pomóc nam uniknąć niebezpieczeństw na drodze. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych uczestników ruchu zależy w dużej mierze od naszych działań i rozwagi. Dlatego warto być odpowiedzialnym kierowcą i dbać o bezpieczeństwo na drodze przez cały rok, a zwłaszcza w trudniejszych jesienno-zimowych warunkach.