coneKontakt
32 413 88 00
wall clockPoniedziałek - piątek
8:00 - 16:00
location.svgzul. K. Darwina 17
JAWORZNO
środa, 21 grudzień 2022 18:20

Bezpieczne przewożenie zwierząt w samochodzie

Wizyta u weterynarza, urlop z czworonogiem czy może krótka przejażdżka? Niezależnie od celu podróży, przewożenie psa lub kota w samochodzie wymaga odpowiedniego przygotowania. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Twojego, jak i Twoich współpasażerów, a także samego zwierzęcia. Dla wielu naszych czworonożnych przyjaciół podróż samochodem jest sytuacją mocno stresującą i niekomfortową, dlatego warto 

 

Po pierwsze, zapomnij o przewożeniu zwierząt luzem. Jest to niezgodne z prawem - ustawa o ruchu drogowym nie określa tego bezpośrednio, jednak znajdują się w niej zapisy dotyczące zakazu używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe (a zwierzę stwarza takie zagrożenie), a także przepisy nakazujące przewożenia ładunku (co może odnosić się również do zwierząt) w taki sposób, aby nie utrudniał kierowania pojazdu, nie ograniczał widoczności i nie zmieniał swojego położenia. Wyobraź sobie, co może się stać z Twoim ukochanym zwierzakiem w momencie nagłego hamowania.

Jak w takim razie prawidłowo przewozić psa lub kota w samochodzie? Zależy to przede wszystkim od wielkości zwierzęcia.

MAŁE I ŚREDNIE PSY

Małe i średnie psy przewozimy na tylnym siedzeniu samochodu tak, żeby nie mogły się przemieścić w niekontrolowany sposób, ale równocześnie żeby nie krępować całkowicie ich ruchów. Możemy do tego wykorzystać dedykowane pasy bezpieczeństwa dla psa lub transporter. Pasy samochodowe dla psa mają formę szelek z końcówką wpinaną do klamry pasów bezpieczeństwa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na przewożenie psa w transporterze, również musisz pamiętać o przymocowaniu go pasami, aby nie przemieścił się w razie gwałtownego hamowania. Na rynku są dostępne transportery plastikowe, torby transportowe lub siedzisko samochodowe, które jest wyposażone w pasy do przypięcia czworonoga i pasy do przymocowania siedziska.

DUŻE PSY

Idealnym rozwiązaniem do przewożenia dużych psów jest zakup specjalnej klatki samochodowej, którą umieszcza się w bagażniku samochodu. Musi ona być dopasowana do rozmiarów bagażnika i, rzecz jasna, do rozmiarów psa. Jest to rozwiązanie dedykowane do samochodów, w których przestrzeń bagażnika jest połączona z kabiną.

KOTY

Najbezpieczniejszym sposobem przewożenia kotów jest umieszczenie ich w transporterze, który jest przypięty pasami bezpieczeństwa. Drugą metodą jest użycie specjalnych szelek samochodowych do zapięcia pasów bezpieczeństwa, które dobrze amortyzują ewentualne szarpnięcia. Szelki to rozwiązanie dające kotu więcej swobody, a przy tym wciąż bezpieczne, jednak jest ono dedykowane raczej dla kotów, które dobrze znoszą podróże samochodowe.

Poza powyższymi zasadami bezpieczeństwa warto również wdrożyć inne, zwiększające komfort Twojego pupila. Zadbaj o jego wcześniejsze zapoznanie się z transporterem czy szelkami, w których będzie jeździł, o odpowiednią temperaturę w samochodzie i ochronę przed słońcem. W przypadku dłuższych podróży pamiętaj o postojach, podczas których zwierzę będzie mogło załatwić swoje potrzeby fizjologiczne czy napić się wody.

Wprowadzenie w życie powyższych zasad i dbanie o bezpieczeństwo własne i naszego zwierzaka to najlepsza droga do tego, żeby wspólne podróże przebiegały w spokojnej i miłej atmosferze.